ZŠ JesenicePlzeňská 63, 270 33 Jesenice

ZŠ I_ Adventní doba

Adventní doba je jako magický čas, kdy se vše může stát. Přeji nám všem nekonečno úsměvů, radosti a nezapomenutelných chvil, které si společně užijeme.

Přešel podzim a s ním rozmanité aktivity naší třídy, kdy jsme si hráli s dýněmi, navštívili jsme výstavu hub na základní škole v Jesenici, zúčastnili jsme se celoškolní výtvarné soutěže a netrpělivě jsme vyhlíželi začátek adventního období.

Paní učitelky – Markéta Uhrová a Pavlínka Peterková si pro nás pro všechny připravily celoškolní projekt Čas adventu, v rámci kterého jsme plnili různé zábavné činnosti a tím si zpříjemnili čekání na tolik očekávané Vánoce. Vždyť advent je čas příprav na Vánoce, doba klidu a rozjímání.

A co jsme plnili v rámci tohoto projektu v jednotlivých předmětech?

Český jazyk – nácvik vánočních básniček, čtení o Vánocích, příběh narození Ježíška

Matematika – čertovské počítání, početní úlohy s tématikou Vánoc

Prvouka, Přírodověda – symboly adventu, druhy vánočních stromků, jídlo a Vánoce

Hudební výchova – nácvik vánočních koled, poslech vánočních koled a písní

Řečová výchova – štědrovečerní a vánoční zvyky, tradice a obyčeje, historie Vánoc

Pracovní výchova – výroba dárečků pro rodiče, výroba vánočních přání, vánočních dekorací a výrobků, pečení vánočního cukroví, tvoření papírového betlému a zdobení vánočního stromku

Výtvarné činnosti – výroba vánočních dárků, výroba vánočních svícnů, výroba vánoční dekorace

Tělesná výchova – pohybové hry s poslechem koled

Vlastivěda – Vánoce a tradice v ČR, vánoční tradice v jiných zemích

Velkou pozornost jsme také věnovali tradicím, jelikož s adventem je spjato i několik tradic a zvyků, které se dodržují dodnes. Jaké to tedy jsou a o kterých jsme si povídali?

Barborky

Tento zvyk se pojí se svátkem svaté Barbory (4.12.), kdy se ze stromů řežou větvičky, které mohou do Vánoc vykvést. Větvička, která vykvete přinese rodině štěstí.

Svatý Mikuláš

Do období adventu neodmyslitelně patří i svátek sv. Mikuláše (6.12.), který poslušným dětem přináší sladkosti a tím neposlušným brambory a uhlí. Tato tradice vznikla v 10. století v Německu a dodnes je, nejen mezi nejmenšími, velmi oblíbená. Podle zvyku chodí Mikuláš spolu s andělem a čertem. I naši školu, jako každoročně, navštívily tyto bytosti a žákům přinesli ovoce a sladkosti.

Adventní kalendář

Tento předvánoční zvyk mají v oblibě hlavně děti, které si kalendářem zpříjemňují čekání na Vánoce. V kalendáři jsou z pravidla různé dobroty.

Vánoční Betlém

Stavění Betlému patří k rozšířeným zvykům během adventu. Výroba Betlému je také skvělou aktivitou na dlouhé zimní večery, kdy si děti i dospělí procvičí svoji zručnost. Betlém lze vyrobit z papíru, dřeva, či různých jiných materiálů. I my jsme vyráběli betlém, který jsme si vystavili ve třídě.

Adventní věnec – ozdobený adventní věnec je snad nejtradičnějším symbolem Adventu.

Kromě těchto aktivit a činností jsme také navštívili divadelní představení v Tylově divadle v Rakovníku. Naše třída jela do Rakovníka a zpět vlakem a v divadle jsme zhlédli příběh narození Ježíška s hudebním doprovodem, zazpívali jsme si také známé vánoční koledy a písně. Celé představení se nám moc líbilo a při zpáteční cestě na nádraží nás čekala odměna v podobě hranolků s kečupem.

Navštívili jsme také vánoční výstavu v Muzeu Jesenice, na které byly vystaveny práce žáků naší školy.

Uskutečnila se také vánoční besídka pro rodiče, kde si žáci z každé třídy připravili program pro rodiče – zazpívali koledy, zarecitovali vánoční básničky, zatančili nebo zdramatizovali pohádku nebo příběh. My jsme si s paní učitelkou připravili dramatizaci pohádky Boudo, budko a zpěv vánočních koled. Na závěr setkání zazpíval učitelský pěvecký sbor několik vánočních písní.

Adventní období jsme zakončili třídní vánoční besídkou, která proběhla v pátek dopoledne. Dostali jsme dárky, jedli cukroví, povídali si, zapálili jsme si purpuru a pili jsme vánoční punč, který pro nás uvařili paní učitelky, které měly na starosti celý projekt. Bylo to krásné klidné a poetické dopoledne. Poté jsme se rozešli a rozjeli do svých domovů na tolik očekávané vánoční svátky.

Chtěli bychom poděkovat paní učitelkám za zpříjemnění adventního období. Veškeré činnosti i aktivity se nám velmi líbili, plnili jsme je s nadšením a určitě jsme získali nové poznatky o tradicích, zvycích tohoto nádherného období.

Mgr. Olga Hanauerová, tř. uč.